+90 533 621 74 71
bilgi@sayginegitimdanismanlik.com

Seviye Geliştirme Kursu Hakkında Kamuoyuna Duyuru!

21 Mar 2019

Seviye Geliştirme Kursu Hakkında Kamuoyuna Duyuru!

/
Posted By
/
Comments0

Orff Schulwerk Topluluğunun Değerli Üyeleri ,

Uzun süredir sessizliğimizi korumaya özen göstermekle birlikte, son dönemde aldığımız sorular nedeni ile bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

2019 Yılı Haziran Ayında yapılacağı duyurulan ve başvuruları alınan Seviye Geliştirme Kurslarının, 2018 Yılı Aralık Ayında, Carl Orff Vakfı tarafından Türkiye Orff Merkezi’ne gönderilen ve kamuoyu ile de paylaşılan bilgilendirme e – mailinden sonra , Saygın Eğitim Danışmanlık Tarafından düzenlendiği ya da Şirketimizin Orff Merkezi ile birlikte hareket ettiği,hatta Orff Merkezi yerine Vakıf tarafından görevlendirildiği algısının oluştuğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

2010 Yılından İtibaren, ülkemizde çok sayıda Orff Schulwerk Semineri düzenleyerek, Orff Schulwerk ‘in yaygınlaşmasını sağlayan , bu süre zarfında 200 ‘ün üzerinde organizasyonda Öğretmenlerimizi Orff Schulwerk ile buluşturan kurumumuz , Türkiye Orff Merkezinin teklifi ile , 2016 Yılı Eylül ayında başlayan , 23 ay süren ve sadece “ belge işbirliği “ olarak tanımlayabileceğimiz ortak çalışmayı, tekelcilik, baskı, ayrımcılık , kısıtlama ve haksızlık başta olmak üzere ,antidemokratik uygulamalar nedeniyle sonlandırarak,2018 Yılı Ağustos Ayı itibariyle tüm ilişkisini kesmiştir.
Kurum olarak Ulusal ve Uluslararası Eğitim Organizasyonlarımızda , bu yıl 8.sini düzenleyeceğimiz Adrasan Orff Yaz Kursunda , bugüne kadar Yetişkinlere Orff Schulwerk Eğitimi vermeye yetkili Eğitimciler ile çalışmak ana kriterimiz oldu. Hiçbir katılımcımızı, 9 yılı aşkın süredir , yetkisiz eğitimcilerle buluşturmadık . Bundan sonra da bunun temel ilkemiz olacağını belirtmek isteriz.

Bununla birlikte , bazı katılımcılarımıza gerek seminerlerde bizzat , gerekse telefon veya e mail ile Türkiye Orff Merkezi tarafından aktarılan , -Onaylı Orff Schulwerk Eğitmeni dahi olsa, üzerinde Orff Merkezi logosunun bulunmadığı belgelerin dışındaki katılım belgelerinin yani bizim eğitimler sonunda verdiğimiz eğitimci onaylı belgelerin ve bu eğitimlerin geçersiz olduğu -bilgisi kesinlikle doğru olmayıp, hem eğitimcilerimize , hem alanında “ Kalite, Güvenirlilik, Saygınlık “ ilkeleriyle var olan , Orff Schulwerk Eğitimi denince ilk akla gelen, bu alanın öncüsü Kurumumuza saygısızlıktır.

Orff Schulwerk Eğitimcileri her biri bağımsız birer eğitimcidir ve istediği kurum/kişi ile kendi tercihleri doğrultusunda çalışabilir.Burada önemli olan organizasyonu kimin yaptığı değil , eğitimin kimin tarafından verildiğidir.

Carl Orff Vakfı ve Forum Salzburg ‘tan gelen yasal uyarılar , açık ve net ortadır ve Carl Orff Vakfı Yetkilisi Prof.Rainer Kotzian tarafından ,seviye kurslarına başvurmak isteyen çok sayıda kişiden aldığı soruya “Orff Merkezine verilen süre dolana ve gerekli şartlar yerine getirilene kadar beklemesi tavsiye edilmiştir. Kursların içerik olarak , diğer ülkelerdeki temel kriterlere sahip olması için ,mutlak surette yerine getirilmesi gereken koşulların sağlanması adına,yasal haklar saklı kalmak üzere süre tanınmış, bu kriterleri taşımadığı için Türkiye Orff Merkezi’nin verdiği katılım belgelerinden Forum Salzburg Logosunu kaldırması istenmiş, bu logo ile verilecek belgelerin geçersiz olduğu açıklanmış , Orff Schulwerk adını kullanma konusunda “ tek yetkili “ olduğu söylemlerine son vermesi , web sitesinden bu ve benzeri açıklamaları kaldırması ve Orff Schulwerk isim hakkına sahip tek kuruluşun Carl Orff Vakfı olması nedeniyle bu adı kendine ait bir markaymış gibi kullanmaya son vermeleri ve tüm bilgileri kamuoyu ile paylaşmaları istenmiştir . Türkiye Orff Merkezi’nin düzenlediği Seviye Geliştirme Kursunun içeriğinin geliştirilmesi, projelendirilmesi , eğitmen yeterliliklerinin sağlanması için 30 Haziran 2019 tarihine kadar süre tanınmıştır .

Ancak kursu Saygın Eğitim Danışmanlık olarak bizim düzenlediğimizi zanneden katılımcılardan aldığımız teşekkür maillerinden anlıyoruz ki , 50 saat eğitim alma kriterini dahi karşılamayan bir çok katılımcının başvurusu onaylanmıştır.

Tüm bunlardan yola çıkarak , Carl Orff Vakfı’nın onaylamadığı hiçbir çalışma içinde yer almayacağımızı , bilgi eksikliği ve kirliliğinden kaynaklanan adımlarla yapılan Level Kurs başvuruları ve gerçekleşirse kurs sonucu yaşanabilecek maddi ve manevi mağduriyetlerin sorumluluğunun Saygın Eğitim & Danışmanlık olarak kurumumuzu bağlamadığını , bu konuda herhangi bir sorumluluk almayacağımızı kamuoyunun bilgisine önemle sunarız .

Leave a Reply

HEMEN ARA