+90 533 621 74 71
bilgi@sayginegitimdanismanlik.com

Outdoor Eğitim

Nedir bu ‘’Outdoor Eğitim‘’ dedikleri?

Outdoor eğitimler, yaşayarak öğrenme felsefesine dayalı olan bir eğitim  sürecidir. Doğanın insanlara, yaşamaya alıştıkları rahat ve konforlu ortamdan daha farklı öğrenme olanakları sunmasıdır.

İnsanların algı düzeyi, alışık olmadıkları, bilinmeyen ortamlarda yükseldiği için, şehir kurallarıyla yaşamaya alışmış insanlar, doğada öğrenmeye daha açık bir hale gelmekte, böylece eğitim sonucunda sağlanan değişim daha kalıcı olmaktadır.

Bireyler, etkinliğin tamamında yer alarak, öğrenme sürecine aktif olarak katılmaktadır.

Özel olarak kurgulanmış birtakım oyunlar oynanarak; ekip çalışmasının gerçekten ne işe yaradığı, iyi bir liderin ekip başarısını nasıl arttırabileceği, imkansız görülen bazı olayların doğru yöntemler, doğru iletişim, doğru organizasyon ile nasıl başarılacağı ya da gerçek bir EKİP olamayan iş gruplarının ne gibi sorunlarla karşılaşabileceği birebir yaşayarak öğrenilir. Burada iş hayatıyla alakasızmış gibi görünen oyunlar oynanır. Fakat gerçekte konu farklı olsa dahi, yöntemler ve sorunların çıkış şekilleri birebir iş hayatında yaşandığı şekilde gerçekleşir.Düşünür, hedefleri belirler, planlar, alternatifleri çıkarır, karar verir, uygular, sonuçları değerlendirir ve sonrasında daha fazla düşünür, yeni planlar yapıp karar alır, uygular ve sonuca bakılır. Hedeflere ulaşana veya kaynaklar tükenene kadar bu süreç devam eder..

Ekip Çalışması Oyunlarının Amaçları:

– Eğlenirken birlikte uyumlu çalışmayı öğrenmek,
– EKİP strateji ve tekniklerini uygulamak,
– Rol ve sorumlulukların paylaşılmasını öğrenmek,
– Çok değişkenli ve bilinmeyenli bir ortamda zaman ve risk yönetimi,
– EKİP olarak hareket etmeyi öğrenmek,
– Yeni düşünme ve iletişim kurma yöntemleri keşfetmek,
– Limitleri zorlamak, hiç bilinmeyen yetenekleri ortaya çıkarmak,
– Diğer bireylere saygılı olmak, kişisel farklılıkların önemini kavramak,
– Gerekli durumlarda yoğun stres altında verimli çalışmayı öğrenmek.

Nasıl Yapılıyor? Yöntem Nedir?

Özel olarak kurgulanmış ve hedefleri belli oyunlar arasından ekibinize uygun olanlar seçilir. Şirket çalışanlarınız, sizinle birlikte yapacağımız bir çalışma ile küçük ekiplere ayrılır. Ekipler seçilirken; oyunların amaçlarına göre, aynı projede çalışan kişiler, birbirini daha fazla tanımaya ihtiyacı olan kişiler, iletişim problemleri olan kişiler, fiziksel özellikler gibi kriterler dikkate alınır. Kişiler gün içinde farklı ekiplerde yer alabilirler, böylece farklı kişilerle çalışmanın ne gibi farklar doğurduğunu da deneyimlemiş olurlar. Her oyundan sonra sıcağı sıcağına oyunun değerlendirmesi yapılır.

Hangi tür konu ve programlar için Outdoor Eğitim uygulaması yapılabilir?

Ekip çalışması, liderlik vasfı yüksek kişilerin seçimi (Ekip oluşturma), organizasyon değişiklikleri ya da yeni ekip kurulması gibi durumlarda ekibin kaynaşması, iletişim problemleri olan ekipler, Motivasyon kaybı yaşayan ekiplerde bunun giderilmesi, stres altında çalışmaya yönelik uygulamalar, motivasyon ve kaynaşma aktiviteleri.

Programlarımız :

Yönetim Olgusu

Yönlendirme Yetenekleri

Takım Olgusu

Takım Rolleri

Motivasyon

Stres Yönetimi

HEMEN ARA